פסיכולוגיה עברית

×Adrie Martens
Adrie Martens ©
זכור אותי

שפיות זמנית

שפיות זמנית

פסיכולוגים הומוגנים

שפיות זמנית | 5/2/2018 | הרשמו כמנויים | שלחו טקסט לבלוג

כאשר אדם מחפש מטפל, הבחירה תלויה בגורמים רבים: המלצה, תשלום, מיקום ועוד. במקרים רבים, פרמטר חשוב הוא מטפל שמגיע מרקע דומה, שהמטופל מרגיש שיוכל להזדהות איתו, ולהבין את הרקע שלו, את עולמו ואת תרבותו.

גם ברמה המקצועית, בתהליך הטיפול ייתכנו משמעויות ואסוציאציות רבות אצל המטפל שקשורות בדמיון שבינו לבין המטופל.

בכתבה בדף הפייסבוק של ערוץ "כאן" נטען כי בשל הטרוגניות מועטה מדי בקרב אוכלוסיית הפסיכולוגים, לאוכלוסיות מסוימות, בעיקר חלשות סוציו-אקונומית, קשה מאוד למצוא מטפל מרקע דומה. המחסור הזה משמעותי במיוחד, מאחר שהגיוני שבאוכלוסיות כאלה תחושת הזרות והמרחק מהאוכלוסיה הכללית גדולה יותר, ויש רצון חזק יותר לפסיכולוג מרקע דומה.

בכתבה נטען שהמחסור בפסיכולוגים באוכלוסיות חלשות נובע מהתהליך הארוך של הכשרה פסיכולוגית, שדורש גב כלכלי, שבמקרים רבים אינו בנמצא. 

כשם שישנם מקצועות טיפוליים שונים, שמאפשרים למטופלים פוטנציאלים לבחור את דרך הטיפול שהם הכי מתחברים אליה (בדיבור, באומנות, במוזיקה ועוד), כך חשוב גם שאוכלוסיית המטפלים תהיה מגוונת, כך שלכל מי שחפצה בכך תוכל למצוא מטפל או מטפלת שתרגיש איתם בנוח. 


עוד בבלוג של שפיות זמנית

"קתרינה, אשה צעירה מסיינה שבאיטליה, מתה מרעב בת 36. בגיל ההתבגרות - על כך מעידים מכתביה וכתביה הרבים...

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

איתן טמיראיתן טמיר5/2/2018

לא יודע מה הסיבה, אבל בטוח שלא רק היעדר גב כלכלי. הפער התרבותי נטוע עמוק יותר, מעבר לשאלת הגב הכלכלי. לדעתי הוא נמצא בתווך בין הנורמות התרבותיות במשפחות המוצא לבין הסוציאליזציה הערכית של המקצוע.
הנה כמה המחשות לפערי תרבות:
דוגמא ראשונה, אחד הערכים הנוכחיים עמם מזדהה כיום הפסיכולוגיה הוא שיוויון הזדמנויות מגדרי. במרבית המשפחות מהעדה האתיופית, מה לעשות, קיימת עדיין ראייה פטריאכלית די רדיקלית.
דוגמא שניה, הפסיכולוגיה חותרת למדעיות ומהותה חילונית. יש אמנם תכניות נהדרות ללימודי פסיכותרפיה ויהדות, אך מדובר בנישה. בהרבה משפחות חרדיות מסוכסכים עדיין עם דרווין, לא כל שכן עם פרויד.
דוגמא שלישית, פרוטוטיפ הפסיכולוג עדיין נתפס פה כגרסה ישראלית של WASP. במשפחות מזרחיות מסורתיות, לפחות במשפחה המורחבת שלי ובמשפחות דומות רבות שאני מכיר מחוץ למדינת ת"א, משתדלים להימנע ממפגש עם הדמות הזו אלא אם חייבים להגיע אליה לקבלת מענה מקצועי אינסטרומנטלי.
מעניין שמקצועות לא פחות תובעניים, כמו רפואה, מצליחים למשוך תלמידים ומתמחים מקבוצות מוחלשות, בעוד הפסיכולוגיה מפגרת מאחור.
בנוסף, בעבודה סוציאלית יש נוכחות מקצועית גבוהה של בני העדה האתיופית, ערבים וחרדים.
המחשבה שלי, שלא עולה בכתבה, היא שהפסיכולוגיה עודנה נתפסת, ממותגת ומזוהה כמקצוע עם ערכים חילוניים ומערביים-אשכנזיים.